Program PO WER

Relacja ze szkolenia w Hiszpanii

Od niemalże trzech lat nasza szkoła bierze udział w projekcie „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” programu PO WER. W lipcu bieżącego roku dwie nauczycielki: pani Karolina Abramowicz-Styn i pani Klaudia Boike wzięły udział w kursie “Deal with conflicts, end bullying”, który odbył się w Hiszpanii.
Celem kursu było podniesienie kompetencji pedagogiczno-psychologicznych z zakresu rozpoznawania i radzenia sobie z konfliktami i przemocą rówieśniczą w szkole.
Lekcje odbyły się w siedzibie firmy szkoleniowej Idevelop w Sewilli. Oprócz nauczycielek z naszej szkoły, w kursie wzięły udział nauczycielki z Włoch i Słowenii, a szkolenie zostało poprowadzone przez wykwalifikowaną psychoterapeutkę specjalizującą się we współpracy z rodzicami i szkołami, od lat szkolącą kadrę międzynarodową.
Kurs opierał się nie tylko na przekazie wiedzy psychologicznej w oparciu o liczne przykłady zaczerpnięte z codziennej pracy, ale również wielu praktycznych ćwiczeniach, podczas których nowo poznaną wiedzę należało na bieżąco wykorzystywać. Wiele z zadań opierało się na technice role-play, która pozwalała na wejście w rolę zarówno ucznia, jak i nauczyciela. Wszyscy uczestnicy kursu byli czynnymi jego uczestnikami, bez względu na bariery językowe, które pojawiły się u niektórych z nich. Całość odbyła się w niezwykle przyjaznej atmosferze i wzajemnym zaufaniu, które były niewątpliwie zasługą prowadzącej.
Współpraca z nauczycielkami z Europy i wspólnie spędzany czas obfitował w wymianę doświadczeń i wiedzy na temat specyfiki pracy w poszczególnych szkołach oraz zasad panujących w różnych europejskich placówkach. Była to również doskonała okazja by podszkolić wcześniej zdobyte kompetencje językowe, osłuchać się z rozmaitymi językami, a nawet nauczyć się podstawowego słownictwa.

Intensywny czas zdobywania wiedzy przeplatany był z poznawaniem urokliwej Hiszpanii, a zwłaszcza Sewilli. W przemiłym towarzystwie pozostałych kursantów Idevelop (również z Grecji i Portugalii) uczestniczki kursu wzięły udział w krótkiej wycieczce po najważniejszych miejscach w Sewilli i miały okazję podziwiać na żywo taniec flamenco wywodzący się z regionu, w którym były, czyli Andaluzji. Nauczycielki zwiedziły wiele urokliwych miejsc, takich jak: królewskie ogrody Alkazar, Plac Hiszpański, Muzeum Iluzji, Metropol Parasol oraz zobaczyły liczne zabytki, dzięki czemu poznały kulturę i tradycje Hiszpanii. Oprócz Sewilli udało im się również zwiedzić najstarsze miasto w Hiszpanii -Kadyks malowniczo położony na półwyspie oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego.

Udział w kursie oraz poznanie małej cząstki tego wspaniałego kraju, jakim jest Hiszpania było niezwykle cennym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczestniczek i którym chętnie podzielą się z pracownikami szkoły.